Určite poznáte ten pocit, keď ste odložili pero alebo stlačili poslednú klávesu vo vašom diele. Hotovo, dokonané, aleluja.
Keď chcete svoje dielko poslať ďalej do sveta vo forme ozajstnej knihy, vlastne možno ani netušíte, že ste len na začiatku dobrodružnej cesty.
Sama som cez túto cestu prešla a priznám sa, bola trošku tŕnistá. Učila som sa totiž za pochodu. Román som mala napísaný, naformátovaný vo worde a prevedený do formátu pdf. Našla som si tlačiarne, ktoré ponúkajú malonákladovú tlač, vybrala som si jednu a dohodli sme sa na detailoch uvedených v článku Vydanie knihy nie je dnes žiadny problém.
Celá nadšená som sa tešila, ako mi za približne tri týždne donesie kuriér moje knižky. Z oblaku nadšenia ma zhodil mail, kde stálo: „Vaše podklady sú vo formáte A4, ale knihy chcete vo formáte A5.“
Svet sa mi na niekoľko dní zrútil. Ale nakoniec som vďaka radám, ktoré sa ku mne dostali, pochopila, že som svoj sen chcela realizovať úplne od konca, dokonca s naivnou vierou, že to, čo robím, je správne. Avšak vďaka tomuto potknutiu som začala objavovať dovtedy pre mňa skrytý svet. O tom možno napíšem inokedy v inom článku.
Teraz vám chcem len v stručnosti predstaviť kroky, ktoré sú dôležité na to, aby mohlo byť vaše dielo pretransformované do konečnej podoby – teda do podoby súboru pripraveného na tlač.
Čo všetko vás teda čaká? Pozrime sa na to:
- Korekcie textu – množstvo korekcií, veľmi veľa korekcií. Pokiaľ sa spoľahnete len sami na seba, verte, že aj po x-tých korekciách nájdete v texte chyby. Verte mi. Okrem obsahových korekcií sú nesmierne dôležité gramatické korekcie. Je dobré si nájsť niekoho, najlepšie dobrého znalca slovenskej gramatiky, kto vykoná aspoň finálnu korekciu po zalomení textu. Zlá gramatika pokazí celkový dojem.
- Zalomenie textu – formátovanie celej knihy, to znamená ako budú stránky knihy vizuálne vyzerať. Formát a úprava strán, kde a ako budú začínať nové kapitoly, aké typy písma sa použijú, kde dať obsah a iné náležitosti knihy, umiestnenie prípadných ilustrácií či fotografii. Bude potrebné pamätať na pravidlá typografie, teda aspoň na tie najzakladanejšie. Tak ako v prípade korekcií, aj tu platí, že nedobré zalomenie textu pokazí celkový dojem.
- Obálka knihy – grafika obálky je celá veda. Môžete si obálku spraviť sami s pomocou vcelku dostupných softvérových nástrojov, ale najlepšou cestou k úspešnej obálke je osloviť grafika. Aj nevhodne zvolená grafika obálky môže pokaziť celkový dojem.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že vydanie knihy je ťažká veda, ale netreba sa toho zľaknúť. Rada vám s tým pomôžem.
Žiaden komentár, buďte prvý.