Dôležitou súčasťou knihy je jej obal. Sú to šaty, ktoré pútajú pozornosť. Môžu byť praktické i vyšperkované. Šaty predávajú, ale aj keď kniha nie je na predaj, oplatí sa knižku pekne obliecť.
Dnes by som vám rada ukázala, ako som robila obálku knihy. Svoju vlastnú a teda originálnu. Netrápila som sa grafikou, lebo v tomto prípade som použila textilný poťahový materiál.
Výsledkom je originálna kniha. Jedna jediná, ktorú som urobila len pre seba. K vyrobeniu knihy som sa rozhodla z dvoch dôvodov. Precvičiť si naučenú novú schopnosť – je to zaujímavá a tvorivá činnosť. Podobne ako napr. vyšívanie alebo šitie. Druhým dôvodom bol fakt, že román, ktorý sa mi páčil, bol k dispozícii len v elektronickej forme. Ako som už na viacerých miestach spomínala, obľúbené knihy/romány mám rada vo fyzickej formy papierovej knihy vo svojej knižnici. Takže som sa do toho pustila. Román je dlhý a po zalomení mi vyšiel na viac zväzkov. Je pravda, že som bola veľmi veľkorysá čo sa týka rozmiestnenia textu. To je tiež skúsenosť.
Pre všetky zväzky som sa rozhodla urobiť rovnakú pevnú obálku. A chcela som si vyskúšať urobiť ju trochu komplikovane – kombinovaním dvoch obalových materiálov. Trvalo mi to trochu dlhšie, ale to nie je podstatné.
Pripravila som si farebné predsádky (dala som si ich vytlačiť na hrubší kvalitný papier) a vyrobila som knižné bloky.
No a potom bolo treba pripraviť základ obalu – pevné dosky a stredové pásiky. Na pevné dosky je možné použiť minimálne 2mm hrubú lepenku alebo kartón. Lepenka je lepšia. Na pásik som zvolila o milimeter tenší materiál.
Dôležité je meranie. Treba zmerať rozmery knižného bloku. Výška, šírka strany a hrúbka chrbátika. Pri meraní/rezaní správnej veľkosti pevných doskách treba myslieť, že rozmer treba zväčšiť o 3 mm na všetkých troch stranách – okrem tej, ktorá smeruje k chrbtu.
Prvý krok: nastrihať prvý obalový materiál potrebných rozmerov. Keďže chcem mať obal rovnaký pre všetky zväzky, treba dbať na rovnaké rozmery oboch obalových materiálov – lepšie povedané, ich umiestnenie na lepenke. K tomu som si vyrobila čosi ako strih a ten som modifikovala podľa šírky chrbta. Výška pásika sa rovná výške strany plus 3mm – musí byť rovnakej výšky ako bočné dosky a jeho funkciou je tiež, že zakrýva a chráni ozdobný kapitálik.
Viď obrázky. Pri strihaní treba v hornej aj dolnej časti pridať cca 1,5 až 2 cm materiálu navyše – tým sa bude začisťovať pásik a dosky.
Do stredu dielu som vlepila stredový pásik, ktorý je rovnako široký ako chrbát knižného bloku.
Druhý krok: nastrihala som druhý obalový materiál – tiež treba na troch stranách pridať 1,5 až 2 cm na založenie. Natrela som lepom dosky tesne k prvému materiálu – nechcem, aby sa v bode stretu odlupovali. Na lepom potretú lepenku som opatrne tesne k prvému materiálu položila diel druhého materiálu. Uhladila som ho tak, aby nezostali bublinky a vyvarujem sa aj pokrčeniu.
Tretí krok: obrátila som obal rubom k sebe a postupne som na každej strane aplikovala lep na prečnievajúcu látku. Potom som pomocou listu papiera preložila túto časť cez okraj dosák a pritlačila, aby sa prilepila. Tým začistíme obal zo všetkých strán. Bolo by vhodné, aby bolo preloženie rovnomerné – radšej treba pred lepením zastrihnúť vyčnievajúce časti.
Treba si dávať pozor na rohy. Pred lepením z každého roku odstrihnem trojuholník, ale nie tesne k rohu lepenky. Nechám 2 – 3 cm, aby som dosiahla pekné začistenie rohov.
Finálny krok: Vlepenie knižného bloku. Tu sa prejaví, či som merala správne. Tvrdé dosky by mali správne prekrývať knižný blok o cca 2 až 3 milimetre. V každom prípade by nemali byť menšie ako knižný blok. Nie je to estetické a obal tiež neplní svoju funkciu ochrany knižného bloku. Vtedy treba radšej znova vyrobiť nový obal so správnymi rozmermi.
Na prilepenie knižného bloku k obalu slúžia predsádky. Chrbátik ostáva voľný, to znamená, že ho nelepíme k stredovému pásiku.
Vlepenie knižného bloku vyžaduje trochu praxe. Mne sa napríklad predsádka na zadnej strane zvlnila. Nuž, ale aj chyby sa stávajú. Vieme sa im neskôr vyvarovať. 😊

Žiaden komentár, buďte prvý.