Pre výrobu knihy potrebujete knihársky lis. Kde ho však zobrať? Existujú alternatívy k profesionálnemu knihárskemu lisu? Áno, existujú a o tom je tento článok.
Kde zobrať knihársky lis?
Alternatívne náhrady knihársky lisov existujú a je ich vcelku dosť. Sama som ich predtým nevidela. Ako som však študovala rôzne verejne dostupné videá na YouTube o viazaní kníh, som zistila, že možností je veľa. Záleží len na našej kreativite.
Načo lis potrebujeme?
Do lisu dávame zošité, zlepené knižné bloky, i hotové čerstvo vyrobené knihy – aby stránky neboli príliš voľné, aby sa nevlnili od vlhkého lepidla počas času potrebného na vyschnutie, aby lep lepšie zapôsobil, prípadne, aby sa nedostal tam, kde ho nechceme… Proste je to výborný pomocník.
Lis je napríklad užitočný pri ošetrovaní chrbtu knihy. Stránky sú stlačené a lep zostane len tam, kde ho chceme aplikovať.
Pre finálne dokončenie knihy je priam nevyhnutný. Potrebujeme totiž dosiahnuť, aby sa knižné dosky dokonale prilepili ku knižnému bloku. Dosiahneme to tým, že hotovú knihu stlačíme v lise, resp. iným náhradným spôsobom. Len poznámka na okraj: nezabudneme vložiť medzi knižné dosky a prvý list knihy (teda doprostred predsádok) list materiálu, ktorý nepremoká a nelepí sa – stačí fólia celofánu, list papiera na pečenie, plastová fólia alebo laminát, ktorý sa používa pri hrebeňovej väzbe. Ak zabudneme, môžeme čeliť nepríjemnému prekvapeniu, keď sa obe strany predsádky zlepia a prípadne sa zvlnia aj ostatné stránky knižného bloku.
Teda aké sú možnosti?
1. Kúpiť hotový knihársky lis
Toto riešenie sa možno oplatí, keď chcete viazať knihy profesionálne – sú totiž vcelku drahé. Aj keď mnohé fakt krásne. K dispozícii však máme aj lacnejšie možnosti. Keď si chceme vyrobiť knihu svojimi vlastnými rukami, môžeme zvoliť niektorú z nasledovných možností.
2. Siahnuť po tom, čo máme doma
Ako lis možno použiť veci, ktoré môžeme nájsť bežne doma: ťažké knihy, tehlu (zabalenú do papiera), kus kovu, kovové závažie.
Knihu, knižný blok, položíte na stôl, zakryjeme hárkom čistého papiera a zaťažíte tým, čo máme po ruke. Funguje to. Je to jednoduché a zdarma.
3. Dve dosky a svorky.
Dosky môžu byť z akéhokoľvek dreveného materiálu, ktorý je dostatočne tvrdý. Ideálne je kúpiť obyčajné kuchynské drevené dosky na krájanie. Z dreva alebo bambusové.
Ako svorky možno použiť rôzne svorky, ktoré sú bežne dostupné v železiarskych potrebách – upínacie svorky, stolárske svorky, ale v prípade malých knižiek poslúžia aj papierenské svorky (klipsy).
Predmet, ktorý chceme dať do lisu, vložíme medzi drevené dosky a potom spojíme a utiahneme svorkami. Je to trošku náročné na manipuláciu, ale funguje to.
4. Ručne vyrobený knihársky lis
Výborným pomocníkom je jednoduchý ručne vyrobený knihársky lis, ktorý si môžete vyrobiť sami alebo ho dáte vyrobiť niekomu, kto je aspoň trochu zručný. Na internete nájdete niekoľko návodov.
Ja som si ho dala vyrobiť. Dve dosky, štyri skrutky, štyri matice s krídelkami. Stačia aj dve skrutky a dve matice s krídelkami. Ako dosky poslúži tvrdé drevo alebo už spomínané kuchynské dosky.
Môj lis má rozmery 35cm x 19cm a štyri skrutky. Môžem povedať, že oproti druhej možnosti (dve dosky a svorky) je s ním práca bezkonkurenčne jednoduchšia. Vložíte a zaskrutkujete a hotovo! Super 😊
Žiaden komentár, buďte prvý.