Ako sa píše poviedka, keď k jej napísaniu dostanete nenávod?
S Martinou Heš je to hračka, sranda a plný mešec tvorivého nadšenia k tomu.

Po absolvovaní 21 dňového písacieho návyku s Martinou Heš, som Povídkovému nenávodu otvorila náruč. Veď čo sa najhoršie môže stať? Že nenapíšem nič poriadneho? Tak to teda risknem?
5 mailov, 5 krokov. Jednoduché, teda aspoň na prvý pohľad.
Po prečítaní prvého mailu som chvíľu skleslo sedela a dumala “Nuž, a čo teraz s tým?!” … hlava prázdna, hlava mapa. Ale našťastie ďalší večer, teda už hlboko po polnoci, keď som už chcela vypnúť počítač, ma Múza predsa len zavolala. A začala čarovať.
Vôbec netuším, odkiaľ vyhrabala meno mojej hrdinky! „Ethaea“ – zrazu sa vynorilo v mysli. Len tak, z ničoho nič. Hneď som vedela, že „to je ono!“ Zvedavo som hľadala na internete, či taký zhluk písmen existuje. Ujo Googlovič mi ponúkol veľmi podobný zhluk „althaea“. V britskej angličtine sa tak nazýva euroázijská rastlina, inak ibištek alebo slezová ruža s vysokými klasmi s nápadnými bielymi, žltými alebo červenými kvetmi.
Fantázia sa rozbehla, a hneď tu spoza ibišteka vyskočila prvá línia príbehu. Ethaea je sirota. Jej matka jej dala meno podľa ibištekovitého kvetu, ktorý sa v jej rodnej zemi nazýva ethaea. Ethaea má 30 rokov, je známa biologička so zameraním na morský život a zrovnáva sa s traumou, že nevie nič o svojich rodičoch, ktorých stratila, keď mala tri roky.
Kto by to povedal?
Vznik samotného deja, do ktorého sa Ethaea dostane, bol už ako horská jazda. Inšpiráciou bol sen, ktorý sa mi práve vhod pripomenul. Bol to veru veľmi živý sen. Sen z kategórie „na toto sa nezabúda“.
Dej sna sa odohrával na mori a tak som potrebovala scenériu zo snového sveta zasadiť do pozemských reálií. Znova som o pomoc požiadala uja Googloviča. Požiadavka bola – nájsť vhodné miesto v Severnom ľadovom oceáne. Nepýtajte sa ma, prečo práve v severnom. Proste… Múza našepkávala.
Intuícia Múzy nesklamala. Googlovič pre mňa našiel to pravé orechové – Zem Františka Jozefa v Severnom ľadovom oceáne. Ostrovná zem a nedávno objavené ďalšie ostrovy. Správa z TASR z 11.septembra 2012 hovorí okrem iného: „Arktickí výskumníci sa domnievajú, že nový ostrov vznikol odtrhnutím od väčšieho Northbrookovho ostrova v roku 2006, zlé počasie však zabránilo predchádzajúcej expedícii nájsť o tom dôkazy.“
Fantázia spolu s Múzou sa len tak zatetelili blahom.
Podkladov už bolo aj na viac ako jednu poviedku. Keďže podmienkou boli tri normostrany, musela som škrtať, premýšľať, heslovať… a držať sa pospiatky :-).
Takto teda vznikala verzia mojej fantazijnej poviedky do spoločnej zbierky s témou Polnoc. Avšak príbeh Ethaei začal žiť vlastným životom – lebo moja tajomná hrdinka má veľa tajomstiev. V tejto krátkej verzii sú len načrtnuté… a chcú byť vyrozprávané. Raz príde ten čas. Prvú ochutnávku nájdete v kategórii Moja tvorba tu a tu.
Konečná fáza nenávodu – vymyslieť názov. Názov Anomália bol najskôr len pracovným, ale nakoniec aj finálnym.
Nenávodový príbeh dobehol do svojho zdarného konca – do e-zbierky s názvom „17 půlnočních povídek“.
E-zbierku si môžete stiahnuť odtiaľto úplne zdarma pulnocni-povidky-e-sbornik
😊 A neváhajte šíriť ďalej. 😊
Žiaden komentár, buďte prvý.